Předplatné se slevou 98 Kč (20 %) obsahuje sedm vydání SNOW počínaje dnem objednávky.
Obvyklá cena 490 Kč, pro členy OEAV 392 Kč.
Ukázkové číslo zdarma z náhodného výběru časopisu SNOW z předchozí zimní sezony zasílá redakce: predplatne@snow.cz
Zmínky o sněhových či ledových hotelech se objevují zejména v souvislosti se skandinávskými zeměmi, kde je klima pro stavby tohoto druhu jakž takž přívětivé. Ne každý proto ví, že nejvíce možností, jak komfortně přenocovat ve stavení ze sněhu či ledu, je… ve Švýcarsku.
Dost možná to není jen díky vysokým a zpřístupněným horám, kde jsou dostatečně dlouhé a studené zimy na stavbu budov ze sněhu, ale patrně i z důvodu stupně rozvoje turistické infrastruktury. I v oboru turismu platí, že inovace vedou k úspěchu, a takové studené iglú, když už člověka nezláká k přespání, je přinejmenším perlička, která přitáhne pozornost a zaměstná fantazii potenciálního návštěvníka. Kdo ví, jak to kdo pocítí za pár let. Člověk je přeci zvídavý, chce zkoušet nové kousky, zažívat nová dobrodružství. Nocleh v iglú, obzvlášť je-li legitimizován pověstnou švýcarskou precizností a kvalitou servisu, nabízí zážitek na celý život při přijatelném poměru rizika a dobrodružného faktoru. Jednoduše: budete se moci – klidně jen sami sobě – pochlubit přenocováním v iglú, přičemž máte příslib určitého komfortu a jistotu, že neumrznete.
Pod hlavičkou konceptu Iglu-Dorf bude v nadcházející zimě v provozu hned osm sněhových vesnic, jedna v Německu, druhá v Rakousku a zbytek právě ve Švýcarsku. Ve třech z těchto šesti – v Gstaadu, Zermattu a Davosu – můžete zažít nefalšovanou polárnickou noc. No, nefalšovanou úplně ne, protože polárník obvykle nemá k dispozici vířivku nebo saunu, takže řekněme spíše silně polidštěnou polárnickou noc.
Začalo to zcela spontánně: nadšení lokální lyžaři a snowboardisté bojovali o první lajnu v čerstvém prašanu, což dříve znamenalo zbrousit lokty a jít s předstihem na první vlek. Až někoho napadlo tuto nevlídnou proceduru obejít tím, že využije vlek už předchozího dne a na první sjezd si prostě počká v horách.
Adrian Günter podnikal podobné akce v Motta Naluns nad střediskem Scuol. Společně s kamarády tam v zimě 1995/96 postavili skromnou vesničku čistě pro své potřeby, překvapil je ale zájem turistů a jejich časté dotazy na možnost v jejich iglú za poplatek nocovat. Hned o rok později proto postavili první sněhovou vesnici pro veřejnost. Služeb v té sezoně využilo pouhých 15 klientů. I tak se zrodil koncept Iglu-Dorf, který expandoval nejen do okolních hor Švýcarska, ale i do dalších alpských zemí a svého času i do Andorry.
Strávit noc v iglú lze v podstatě kdekoli, pokud si příbytek postavíte sami, případně pokud se v místě najde nějaký nezávislý provozovatel. Koncept Iglu-Dorf ale staví na tom, že nenabízí pouhý chladný nocleh, ale naopak obsažnou a zážitkovou noc. Začíná to už projektem komplexu budov, který obsahuje společenské místnosti, ložnice různých úrovní, bar, jídelny, záchody či bohatou uměleckou výzdobu. Součástí noclehu je večeře, obvykle typické sýrovéfondue, a následně se nabízí možnost se před samotným spánkem ohřát – nebo lépe nahřát – ve vířivce či sauně. S takto naakumulovaným teplem je noc ve spacáku komfortní snad i pro nejzatvrzelejší zimomřivce.
Postavit iglú samozřejmě není snadné, natož takové, aby poskytlo dostatek prostoru pro větší skupinu nocležníků. Vznikla tak myšlenka nové stavební technologie – veliké nafukovací balony zahrnout či pomocí sněžných děl překrýt sněhem a po jeho ztuhnutí balony vyfouknout a vyjmout. V roce 2002 se tak zrodilo první iglú s průměrem 9 metrů. V lednu 2016 pak bylo u příležitosti 20. výročí společnosti Iglu-Dorf postaveno v Zermattu rekordní iglú, dá-li se taková stavba ještě označit jako iglú, s průměrem 13 m.
Naše osobní zkušenost pochází ze sněhové vesnice v Davosu, kam se přesunula původní vesnička ze Scuolu. Na vrcholové stanici vláčku Weissfluhjoch (2 662 m) se setkáváme se dvěma průvodci, fasujeme sněžnice a ve fujavici scházíme nějakých 400 metrů ke vstupu do sněhového podzemí. Vánice sílí a dokresluje atmosféru tím správným zimním směrem. Po uvítání a přípitku dostáváme základní instrukce: čeká nás večeře, poté sauna a nakonec nocleh.
Fondue je potravinou, která sama o sobě zahřívá, přesto ve sněhové restaurační kóji jídlo nikterak neprotahujeme, protože zima je silnější – v iglú je prý stálá teplota mezi nulou a plus 4 °C, ale voda nám přes noc zmrzla. Saunu a dvě vířivky mají v Davosu nějakých 50 metrů od hlavního komplexu, a právě v nich se odehrává největší část aktivního večera. Po třech poctivých saunovacích kolech se ještě přebrodíme novým sněhem do další pevné budovy nazývané kota. Je to dřevěná stavba zhruba kruhového půdorysu s otevřeným krbem uprostřed. Tam ve štiplavém kouři doplníme ztracené tekutiny a do spacáků se dostáváme až dlouho po půlnoci. Nabiti teplem uléháme do neobvyklého ticha v macatých spacácích na velké sněhové letiště. Maličko chladu ještě zažíváme cestou na záchod – v našem komplexu je jich několik, vždy tradiční porcelánová mísa s chemickou jímkou. Ještě zuby a dobrou noc. Na tělo je ve spacáku krásné teplo, studený máme snad jen nos a tváře vykukující z péřových mumií.
Ráno před osmou je budíček, dostáváme hrnek s čajem, snídaně je ale zase už v hlavní budově lanovky. Vichřice zesílila natolik, že je naše část lyžařského střediska zavřená, ani my nesmíme vycházet a cestu mezi iglú a staniční budovou absolvujeme po jednom v obřích rolbách, které se původně sjely snad k úpravě sjezdovek. Je to za námi, možná až příliš rychle. Při výborné snídani sdílíme společné i osobní zážitky spíše tiše. A myslím, že je jisté, že tyto se zapíší na takové místo našich paměťových úložišť, které bude vždy operativně a snadno dostupné.
Text: Petr Socha – SNOW.CZ
Předplatné se slevou 98 Kč (20 %) obsahuje sedm vydání SNOW počínaje dnem objednávky.
Obvyklá cena 490 Kč, pro členy OEAV 392 Kč.
Ukázkové číslo zdarma z náhodného výběru časopisu SNOW z předchozí zimní sezony zasílá redakce: predplatne@snow.cz
Časopis se věnuje fenoménu Švýcarska a všem zajímavostem s ním spojeným. Vychází 2x ročně. V rámci dvouletého předplatného v ceně 200 Kč členové OEAV.CZ obdrží zdarma knihu GRAND TOUR - 111 TIPŮ.