Alpenverein OEAV.CZ | Hormuz

Ostrovy z jiné planety

Reportáž z Íránu od Jolany Sedláčkové

Na samém jihu Íránu v provincii Hormozgán jsou dva fantastické ostrovy. Nic podobného jsem nikdy neviděla. Jsou úplně jiné než zbytek Íránu. Jako kdyby snad nepatřily ani na naši planetu. Ostrovy hrají barvami a ukrývají úžasné poklady v podobě jedinečných solných jeskyní a fascinujících skalních údolí a kaňonů.

Na ostrov Kešm (Qeshm) jezdí z pevniny několikrát denně přívoz. Trochu nás zdržuje zdlouhavá byrokracie spojená s přepravou našeho auta na ostrov. Cestujeme sem totiž vlastním autem z České republiky. Naštěstí jsou zde lidé, ostatně jako v každém koutu Íránu, neuvěřitelně ochotní a nápomocní. Nakonec vítězoslavně platíme lodní lístek v ceně 18 000 tumánů (asi 140 Kč) a najíždíme na trajekt. Proplouváme tyrkysově modrými vodami Hormuzského průlivu. Krajinu zahaluje lehký opar. Ve vzduchu je obrovská vlhkost. Teplota šplhá k 38 stupňům Celsia a nás zaplavuje pocit nesnesitelného horka. S přistáním na ostrově ale začínáme objevovat jedno úžasné místo za druhým.

Alpenverein OEAV.CZ | Solná jeskyně

Umělec příroda

Naše putování začíná na samém severozápadním výběžku ostrova, kde se na ploše 100 km čtverečních rozprostírá největší mangrovový les v Perském zálivu. Les dostal jméno Hara a co se týče rostlinných druhů je zcela homogenní, vyniká však neuvěřitelnou rozmanitostí fauny. Žijí zde tisíce vodních ptáků a ryb. Návštěvník může proplouvat na lodičce zákoutími lesa, pozorovat volavky, jeřáby a naplno obdivovat tento úžasný ekosystém. To je ale teprve pouhý začátek. Vítr, déšť a mořské vlny během několika tisíc let vytvořily na ostrově jedinečné geologické struktury.

Podivuhodná skalní soutěska Chah-kooh jako kdyby vznikla v dílně nějakého surrealistického umělce. Nepracovaly zde ale šikovné ruce sochařského mistra, ale eroze a dešťová voda. Při formování těchto fantastických skalních útvarů sehrála také roli nepropustnost skalních materiálů, díky které se voda udržovala v kamenných bazéncíc a dírách. Výjimečné nepropustnosti zdejšího podloží si všimli místní obyvatelé už dávno. Uvnitř údolí vykopali hluboké studny, které využívají ke sběru pitné vody. Díky tomu může každý poutní i v těch nejúmornějších horkách spustit na laně vědro do studny a za okamžik svlažit své rty douškem ledové vody z hlubiny země.

Nejnavštěvovanější geologickou zajímavostí je údolí s půvabným jménem Star Valley – Údolí hvězdy. Místní věří, že toto snové skalní město vzniklo zásahem padající hvězdy. Procházet se dá přímo po dně údolí, ale také nahoře po okrajích kaňonu. Skalní struktury jsou na mnoha místech velice křehké, a tak se návštěvník musí zdržovat na cestičkách důmyslně vyznačených pouze naskládanými kameny, které nikterak nenarušují onu magickou atmosféru tohoto nadpozemského místa. Největší skvosty se však ukrývají v nitru vínově červených kopců na jihozápadě ostrova v podobě jedinečného komplexu solných jeskyní s nejdelší solnou jeskyní na světě. Objev této šest kilometrů dlouhé jeskyně učinili v roce 2006 speleologové z České republiky. Do solného dómu vcházíme obrovským otvorem ve skále. Pod nohama nám křupou světle růžové úlomky solných krystalů, které se ve světle baterek třpytí jako vzácné drahokamy. Ohromeni půvabem solného krasu postupujeme hloub a hloub do nitra země. Ze stropu rostou slané krápníky a rozličně tvarované krystaly soli. Různě barevné minerály vytvářejí na stěnách úžasné struktury a mozaiky. Tento neživý svět je však velmi křehký, nejvyšší opatrnost je na místě.

Alpenverein OEAV.CZ | Údolí hvězdy

Ostrov Hormúz

Snad ještě geologicky zajímavější je malý sousední ostrov Hormúz. S autem se sem přeplavit nelze. A tak si v přístavu od chlápka jménem Mustafa půjčujeme starou motorku v havarijním stavu. Světla nefungují, postrádá blinkry a nádrž drží doslova na vlásku. Jako dopravní prostředek se ale zdá být nakonec ideální. Na průzkum ostrova se vydáváme po jediné okružní cestě, která z velké části kopíruje pobřeží. Na Hormúzu téměř zcela chybí vegetace, a však o to bizarnější krásy z říše neživého světa tu objevujeme. Odstíny barev se na povrchu ostrova střídají v nezvyklých kombinacích. Není proto divu, že si část ostrova vysloužila název Duhové údolí. Právě zde se vypíná v podobě vysokých ladně tvarovaných věží obrovský solný palác. Kousek dál se mezi purpurově červenými horninami klikatí sytě žlutá sirná řeka. Rudé horniny se rozpadají na červený prach, který barví vše včetně vody v zálivu. V této měsíční krajině vzniklo kromě solných jeskyní i několik solných jezer doplňujících tuto prapodivnou učebnici neživé přírody.

Původní český geografický magazín, jehož obsah se skládá téměř výhradně z materiálů českých cestovatelů, publicistů a fotografů. Vedle článků o exotickém cestování tu naleznete informace o cestách do bližších destinací i střípky zajímavostí od vědy, přes historii až po vesmír.

převzato z časopis Koktejl
www.ikoktejl.cz

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat