Založení německého Alpského svazu DAV a sloučení s OeAV na DuOeAV (1869 – 1873)
Roku 1869 založili němečtí a rakouští horolezci v Mnichově německý Alpenverein (DAV). Pojem „německý“ tehdy zahrnoval německy mluvící prostor střední Evropy, východní Alpy byly tehdy označovány jako „německé Alpy“. DAV byl organizován decentralizovaně: Od severního Německa až k Jadranu vzniky samostatné sekce. Ty spravovaly své oblasti, v nichž stavěly chaty, budovaly stezky, vzdělávaly horské vůdce a staraly se také o obyvatelstvo.
Rychlý úspěch DAV brzo vedl ke splynutí obou spolků. Tak vznikl v roce 1873 „německý a rakouský Alpenverein“. OeAV tvořil spolu s vídeňskou sekcí DAV sekci Austria D.u.Oe.A.V.
Do začátku první světové války vzniklo téměř 400 sekcí. V této době byla na prvním místě budování chat a horských stezek. V roce 1914 vlastnil svaz 319 chat s více než 8 500 lůžky a místy ke spaní.
Jména mnoha chat, jako např. Berliner Hütte, připomínají ještě dnes sekci, která je založila a starala se o ně. Kancelář svazu se sekretářem a pracovníky periodicky střídala své sídlo.
Velká část prostředků proudila do vydávání publikací (sdělení a jednou za rok vycházející časopis), do výzkumu a kulturních aktivit. Kartografové spolku tvořili ty nejlepší mapy východních Alp. Výdaje na podporu budování chat a stezek pomalu stoupaly.