Alpinistický svaz …
Jeho nejvýznamnější úkoly jako alpinistické instituce spočívají v provozování vysokohorských sportovních aktivit, jako je pěší turistika, horolezectví, lyžování i mnoho moderních horských sportů, a ve vzdělávání příslušných odborníků. Svaz se stará o nezbytnou infrastrukturu v podobě chat, cest či lezeckých zařízení a poskytuje odborné poradenství a informace, např. prostřednictvím jím vydávaných map, odborných časopisů a internetových služeb.
… se společenským …
Společenská angažovanost Alpenvereinu je patrná na jeho úspěšné práci s mládeží a rodinami i na jeho vlastních programech pro seniory. Nabízí fundované zážitkově-pedagogické kurzy a celoročně se stará o skupiny dětí a mládeže, pořádá prázdninové kempy dokonce i pro postižené účastníky a provozuje řadu mládežnických ubytoven a kluboven.
… ekologickým …
Coby „advokát Alp“ si Alpenverein vydobyl respektovanou pozici na poli rozhodování o osudu Alp a etabloval se jako vpravdě ekologické svědomí v otázkách životního prostředí Alp.
Aktivní členové pracují na mládežnických ekologických brigádách a lesních brigádách.
… kulturním posláním …
Muzeum Alpenvereinu, vyznamenané v letech 1997 a 2009 Tyrolskou muzejní cenou a v roce 2009 Rakouskou muzejní cenou, s jeho sbírkami reprezentuje kulturní poslání svazu. To se realizuje také ve formě výstav, písemnictví a kreativních programů.
… a bohatou tradicí.
Rakouský horský svaz Alpenverein byl založen roku 1862 ve Vídni s cílem „předávat znalost Alp, zejména rakouských, rozšiřovat lásku k nim a usnadňovat jejich poznávání.“
Dlouhou cestu si Alpenverein prošel jako DuOeAV společně s mezitím dávno samostatným Německým Alpenvereinem. Milníky jeho počátků spočívaly ve zřizování cest a výstupů, ve stavbě chat a ve vydávání ročenek a časopisů. Dnes existuje síť 40 000 km stezek a 425 chat v celém Rakousku, které jsou spravovány a udržovány Německým a Rakouským Alpenvereinem. Organizace horských průvodců, horských záchranářů a vývoj alpinistického vybavení mají své počátky v Alpenvereinu.
Již velmi záhy si ohrožení hor v podobě těžké techniky vynutilo rozšíření svazových cílů o „udržování původního rázu a krásy“ Alp.
Tak zanechaly různé éry svoji stopu ve velkém, pluralistickém Alpenvereinu. Jako aktuální příklady lze uvést rozvoj sportovního a závodního lezení, vznikání stále nových a nových druhů moderních sportů, práce pro veřejnost v oblasti zážitků a služeb, stále silnější mezinárodní vazby a nové informační a komunikační technologie.
Seznamte se blíže s více než 150 letou historií rakouského alpského svazu Alpenverein