Alpenverein OEAV.CZ

Záchrana v lavině

Lavinový airbag – stále častější prostředek zvyšujíci šanci na záchranu v lavině.

Základním fyzikálním principem je separace částic dle velikosti během pohybu. Velké částice mají tendenci zůstavat co nejblíže povrchu – přesně toto se odehrává v lavině. Dodatečných 150 litrů objemu vytvořených aktivovaným lavinovým airbagem Arva REACTOR pomáhá zasypanému zůstat u povrchu laviny = znatelně zkráti čas vykopani z laviny.

Text, foto a ilustrace: SkiAlpShop.cz

Alpenverein OEAV.CZ

Popis k obrázku:
1. Různé vrstvy sněhu v odtrhu laviny
2. Kusy sněhu se uspořadají dle velikosti
3. Oběť s lavinovým airbagem zůstává u povrchu laviny

Alpenverein OEAV.CZ

Opakování matka moudrosti

Ve zkratce si připomeneme průběh hledání v lavině s přístrojem ARVA NEO, který nejčastěji půjčujeme v naší Outdorové půjčovně.

Lavinový vyhledávač připevníme na tělo pomocí popruhů s přezkou. Přístroj musí být ukryt pod alespoň jednou vrstvou oblečení, aby nedošlo k utržení přístroje během „putování“ lavinou.

Konstrukce přezky obvykle zajišťuje i automatické zapnutí přístroje do módu VYSÍLÁNÍ. Možné zdroje elektromagnetických vln: mobily, vysílačky umístíme min. 25 cm daleko od vyhledávače. Na obrázku je přístroj Arva NEO. Před odchodem na túru si navzájem zkontrolujeme činnost přístrojů – tzv. group check.

Alpenverein OEAV.CZ

Po pádu laviny (pokud jsme zůstali na povrchu) vytáhneme přístroj ven (stále zůstává připevněn na popruzích!) a přepneme do módu HLEDÁNÍ.

Jednotlivec prochází celou šířku laviniště dle obrázku. Skupina si rozdělí celou šířku laviniště dle obrázku. Údaj 60 m platí pro přístroj Arva NEO. U jiných přístrojů to může být jen 40 m.

Alpenverein OEAV.CZ

Přístroj držíme vodorovně a pomalu pohybujeme zleva-doprava - dle obrázku. Ve strmém terénu držíme vyhledávač rovnoběžně s povrchem sněhu.

Pokud přístroj ještě nezachytil signál, na displeji vidíme piktogram viz obrázek vlevo. Po zachycení signálu zasypaného na displeji vidíme směr a vzdálenost viz obrázek vpravo k zasypanému.

Alpenverein OEAV.CZ

Ve vzdálenosti menší než 3 metry začíná finální dohledání. Přístroj držíme těsně u povrchu sněhu, neotáčíme s ním a „křižováním“ hledáme nejnižší číslo = přibližná hloubka zasypaného. V tomto případě je číslo 0,8 nejnižší – zde začínáme sondovat.

Alpenverein OEAV.CZ

Sondujeme – sondu vpichujeme do sněhu kolmo k povrchu. Postupujeme ve tvaru Archimedovy spirály. V případě nálezu sondu ponecháme v kontaktu se zasypaným. Sonda má obvykle stupnici v cm. Pomocí lopaty postupujeme k zasypanému. Pokud prostor dovolí, kopeme rychle, v blízkosti těla (méně než 1m) postupujeme velmi opatrně.

Alpenverein OEAV.CZ

Ve strmém svahu a ve více lidech kopeme dle obrázku. Moderní přístroje umí postupně vyhledat i více zasypaných.

Připraveno ve spolupráci s e-shopem SkiAlpShop.cz

SkiAlpShop.cz, to je skialpinismus, telemark, freeride a sjezdové lyžování.

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat