Když jsem před několika lety začal obnovovat bikepackingovou výbavu, objevil jsem v nabídce Ortliebu i batohy Atrack. Zvolil jsem tehdy velikost Atrack BP 25 litrů a od té doby jej vozím na každý větší cyklovýlet nebo jinou outdoorovou akci. Dokonale funguje. Letos jsem dostal příležitost se blíže seznámit s turistickou verzí Atracku, a to rovnou v jeho „king size“ 45 litrů. Oba batohy mají mnoho společných vlastností a funkcí, v recenzi tedy shrnuji zkušenosti s oběma.
Unikátní argument: vodotěsnost
Možná je to pro někoho jen kuriozita, ale mě přijde vodotěsnost u batohu, nejen na kolo, jako jedinečná vlastnost. Vyjížděk a přejezdů hor, které se odehrály za úplně jiných podmínek, než slibovala idylická předpověď počasí, bylo příliš mnoho na to, abych si už vážil jistoty, že věci v batohu zůstanou suché. Nehledě na riziko propocení.
U turistického batohu sice není tolik příležitostí jej vymáchat nebo zastříkat od zadního kola, ale rychle jsem si zvyknul neřešit, kam batoh pokládám. Do ranní rosy, do bláta, na chodník… Když měním objektivy při focení, takových situací je denně mnoho. Když se batoh umaže, stačí vzít vlhký hadr a jenom jej utřít. Odpadá bezvýsledné praní fleků, které záhadně vznikají a často již na batohu trvale zůstávají jako připomínka prožitých dobrodružství.
A mimochodem, Atrack skutečně plave, což jej přímo předurčuje pro jakékoliv vodácké akce, přechody hor, kde se očekává drsnější brodění apod. Když s sebou nesete dražší foťák, telefon a jinou elektroniku, pocit jistoty je k nezaplacení.
Materiál
Atrack je stejně jako cyklobrašny od Ortliebu zhotoven z pogumované textilie. Pro hrubou představu si představte odlehčenou plachtu na kamionu. To sice neznamená, že je batoh nezničitelný, ale hodně situací tento odolný materiál řeší. Pokud by se náhodou prodřel nebo probodl, lze jej opravit a zase utěsnit.