Co se dá říci o historii chat Alpenvereinu?
Před více než 200 lety si horolezci stavěli přístřešky, aby mohli vylézt na vyšší alpské vrcholy a prozkoumat je. První přístřešky existovaly pravděpodobně mnohem dříve, protože lidé se do těchto výšek vydávali i z jiných důvodů, například kvůli lovu nebo zemědělství. Za tímto účelem vytvářeli obydlí z materiálů dostupných na místě, přičemž zásah do přírody nebyl téměř patrný a někdy je lze dokonce označit, jak ukazují staré fotografie za malebné.
První spravované chaty existují od roku 1875 a dodnes se osvědčilo, že oddíly, které chaty stavěly s velkým materiálním a ideovým nasazením, je předávaly nájemcům, jak je tomu většinou i dnes. Již na přelomu století se objevila vážná kritika rychlého vývoje výstavby chat, která se od jednoduchého ubytování pro vysokohorské turisty přesunula ke komfortním horským hostincům, které byly vybaveny především pro horské turisty. Na vrcholu tohoto vývoje vyzval DAV (Německý Alpenverein) v roce 1923 Tölzovými směrnicemi k přehodnocení směrem k jednoduchým chatám s poměrně přiměřeným hospodařením. Chaty by se také měly stavět pouze tam, kde je prvořadý vysokohorský význam.
Bylo tedy třeba zaujmout postoj, který by se dal označit jako "návrat ke kořenům". Dalším mezníkem se pak stala valná hromada DAV v Rosenheimu v roce 1977, na které bylo stanoveno, že rozvoj alpské oblasti je považován za ukončený a že na nových místech by se neměly stavět žádné nové chaty. Tento příklad následoval o rok později OeAV a v roce 1980 AVS (Jihotyrolský Alpenverein). Následující roky sloužily k přizpůsobení chat úředním požadavkům, které musely být provedeny v masovém a nákladném měřítku a tento trend stále pokračuje.
Vzhledem k více než 200 chatám OeAV nás tento vývoj bude zaměstnávat ještě mnoho let a často bude pro jednotlivé sekce, ale i pro hlavní svaz, znamenat obtížně řešitelné problémy. Veřejná podpora údržby alpské infrastruktury, kterou zajišťují alpské svazy se všemi svými členy, bude i nadále naprosto nezbytná. V posledních letech si stáří některých chat a jejich havarijní stav vyžádaly jejich demolici a výstavbu nových chat na starém místě. Vývoj alpské architektury dnes představuje převrat, který nemusí být každému srozumitelný.
Různé typy alpské architektury, které se v poslední době objevily, se liší umístěním nových staveb v alpské krajině a někdy i městským vzhledem. Představují sochařský kontrast k okolnímu horskému světu, zatímco jiné velmi dobře splývají s krajinou, podle různých, veskrze ambivalentních definic příslušných soutěžních porot. Tři alpské svazy se shodují, že nové útulny na starých místech a jejich rozšíření, jejichž stavební a technické vybavení by se mělo vyznačovat jednoduchostí a skromností, musí být především funkční a cenově dostupné.
- Helmut Ohnmacht, bývalý viceprezident Alpenvereinu -
převzato ze stránek alpenverein.at