Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ mohou využívat slevy na nákup v e-shopu 4camping na veškeré, i zlevněné, zboží a zboží ve výprodejích.
Sbalit si vybavení a jídlo, hodit na záda batoh a celý víkend vandrovat po lese. Česká vášeň, která v lidech přežila těžké časy války i komunismu, a na kterou pamatují i naše zákony.
Text a foto: Forcamping, Vít Hruška
Obecně lze konstatovat, že vstup do lesa nejde bezdůvodně zakázat, a to ani v případě soukromého lesa. Jde o ochranu práv veřejnosti čerpat pozitivní vedlejší produkty přírody. V ČR je vstup veřejnosti možné omezit pouze dočasně – v době páření zvěře, v případě, že v dané oblasti probíhá lov, lesní práce či hrozí nebezpečí. Jinak je tomu např. v USA, kde majitel vstup nepovolaným osobám libovolně zakazovat může.
I u nás však existují výjimky a omezení, která je třeba dodržovat. Typicky je tomu tak v chráněných oblastech, na které se vztahují přísnější pravidla, a kde je pohyb umožněn pouze po značených stezkách z důvodu ochrany vzácných druhů rostlin a živočichů.
V ČR je v přírodě dovoleno nejen pobývat, ale také takzvaně „volně nocovat“. Definice „nocování“ se ustálila na tvrzení, že jde o jednorázové přespání bez znaků dlouhodobějšího pobytu. To je například položení karimatky a zalehnutí ve žďáráku, či přespání v hamace. Ráno na místě nelze najít ani stopu po vašem pobytu.
Druhým termínem, který zákony zmiňují, je táboření. Tím je například vícedenní pobyt na jednom místě, kde si postavíte stan, vykopete latrínu, založíte ohniště a natáhnete šnůry na prádlo. Táboření je na většině míst zakázáno, případně k němu musíte mít souhlas majitele pozemku.
Hranice mezi těmito termíny není úplně jasná, nicméně se dá říci, že už postavením stanu či jiného pevného přístřešku se dostáváte na hranu „nocování“, ačkoliv chcete setrvat jen jednu noc.
Nocujete v bivaku v houští a snažíte se o maximální neviditelnost? Proč ne. Je to dobrý způsob, jak se vyhnout nechtěné pozornosti. Nese to však i riziko. Uvědomte si, před kým se schováváte a kým naopak chcete být 100 % viděni. Nezapomeňte na to, že při lovu se používají střelné zbraně a potmě si může lovec omylem splést tmavý bod uprostřed louky („nenápadného“ bivakujícího člověka) s lovnou.
Existuje mnoho věcí, které v přírodě můžete, ale také pár, na které byste měli zapomenout.
Oheň: Rozdělávání otevřeného ohně je povoleno 50 m od hranice lesa. Založením vatry s plameny šlehajícími ke korunám stromů si proto koledujete o velký problém. Pokud si však uvaříte konzervu na plynovém vařiči, nic hrozného se nestane ani vám ani okolní přírodě. Vždy je třeba používat selský rozum a dát si obrovský pozor na vítr a sucho!
Dřevo na zátop: Je povoleno z lesa odnášet klestí do 7 cm v průměru (suché, bez kůry, na zemi ležící). Zapomeňte na kácení soušek či lámání větších větví – to vše je materiálem, který náleží majiteli pozemku.
Biologický odpad: Rozložitelné zbytky zahrabte, vše ostatní si odneste. A jednou provždy si zapamatujte – plechovky neshoří.
Lesní plody: V CHKO či v soukromých lesích je povoleno sbírat lesní plody a houby. Zákaz platí v Národních parcích a také v případě, kdy sběrem dochází k ničení rostlin.
Podle toho, na jakém pozemku se nacházíte, se odvíjí množství zákazů, které se vás týkají. Proto je fajn si to před výletem zjistit. Hurá na iKatastr.
Národní park: V první zóně NP se smíte pohybovat pouze po vyznačených stezkách a nocování je až na výjimky zakázáno úplně. Teoreticky lze nocovat přímo na stezce. Je to však otázka výkladu, se kterým nemusíte uspět. Využívejte proto raději vyhrazených „nocovišť“ (například v NP Šumava) a strážce NP zbytečně nedrážděte.
CHKO: Zde je situace přívětivější, nocovat můžete prakticky kdekoliv, což dokazuje i spor pana Hyťhy s CHKO o povolení bivakovat na jejich územích. Po ujasnění definic mu bylo vyhověno a nám všem se otevřely dveře ke klidnému spánku.
Přírodní rezervace: PR, památky i další typy chráněných oblastí ze svých plánů raději vypusťte. Pravidla tam jsou přísnější.
Území obce: Obec může zvláštní vyhláškou zakázat táboření i nocování na celém svém území, obvykle se tak však neděje. Než vyrazíte, zkuste se na obecním úřadě informovat.
Soukromý pozemek: Máte povinnost si před tábořením(!) získat souhlas vlastníka. Ten vám ale nemůže vstup zakázat a zákony i postupy soudů naznačují, že k nocování žádný souhlas nepotřebujete. Vysvětlujte to však uprostřed noci majiteli, žádajícího vás důrazně o opuštění pozemku.
Nevyhnete-li nepříjemnému probuzení a budete si jistí, že děláte maximum proto, abyste dodrželi platné zákony, zkuste svoje jednání slušně vysvětlit. Lesní stráž, strážce NP či majitel pozemku jistě rádi uslyší, že jste informovaní, přírodu nepoškozujete a ráno po sobě uklidíte.
Na této planetě je nás stále více. Životního prostoru pro nás i rostliny a živočichy ubývá. Všechny vás proto prosíme, važte si přírody a volnosti, kterou v přístupu k ní máme. Stačí málo a na procházku lesní pěšinou si budeme kupovat vstupenku.
Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ mohou využívat slevy na nákup v e-shopu 4camping na veškeré, i zlevněné, zboží a zboží ve výprodejích.