Základní výbava na bikepacking aneb jak se sbalit na cesty
Bikepacking je poměrně mladá cyklistická disciplína, která vznikla díky vynálezu beznosičových brašen. Lehčí a přitom plně nabalené kolo otevírá cyklodobrodruhům nové obzory. Stačí zavěsit brašny na rám a můžete vyrazit. Však nejkrásnější pohled na svět je z koňského cyklistického sedla. To je dávno známý fakt.
Co potřebuju, abych se sbalil?
Cyklistika, cestování, kemping – z názvů tří volnočasových aktivit, které bikepacking spojuje v jednu, se dá snadno vytušit, co všechno patří do výbavy bikepackera. Základem je kolo, na něm větší či menší zavazadla a v nich něco na přespání v přírodě.
1. Kolo
Bikepacking bez biku by byl jen packing (balení), což by nebyla žádná zábava. Takže kolo je opravdu základ. Vyrazit můžete na libovolném biku – cyklocrosce, hardtailu či celopéru. Pravověrní bikepackeři si však obzvlášť oblíbili jeden typ kol... Řeč je o gravelech.
Gravel bike je univerzální stroj, který pobere skoro všechno, co mu naservírujete. Vznikl zkřížením silničního kola a biku, takže umí zabrat na silnici a nezalekne se ani terénu. Gravely mají oproti silničkám kratší rámy, vyšší hlavovou trubku a často i kratší představce. Posed je tím pádem vzpřímenější a pohodlnější.
Pohodlnější poloha za řídítky si tak přímo říká o pořádnou porci kilometrů. A abyste si na dlouhou cestu mohli s sebou vzít vše potřebné, mají většinou gravel rámy spoustu montážních otvorů pro upevnění košíků na lahev a brašen.
Mohlo by vás zajímat: 4 hlavní důvody, proč gravely baví silničáře i bikery