Nástup zimy: věnujte pozornost aktuálním podmínkám
Už je možné vyrazit i na první lyžařské túry, a to zejména v blízkosti sjezdovek v areálech na ledovcích. Na túře je třeba dodržovat stejná bezpečnostní opatření jako v hlavní zimní sezóně, to znamená mít s sebou kompletní vybavení (lavinový vysílač, lopatu, sondu, lékárničku, bivakovací pytel, nabitý mobilní telefon). "Zejména po prvním sněžení je také nutno dávat pozor na skryté kameny a nosit přilbu. Zdrojem nebezpečí jsou také trhliny: každoročně v tomto období dochází k pádům do trhlin, které jsou nyní jen mírně zasněžené," dodává Gerhard Mössmer.
Sníh a nízké teploty mění v horách mnoho věcí: "Namrzání stezek může rychle změnit snadný terén v technicky velmi obtížný, například na ukloněných plotnách." vysvětluje Gerhard Mössmer. Hledání cesty se také stává obtížnějším, protože jak pěšiny, tak značení jsou méně viditelné nebo zcela zapadané sněhem. V prvních dnech po přechodu studené fronty se mohou tvořit rampouchy i na výstupech po skalních stěnách.
Pro všechny, kteří se chtějí v následujících dnech ještě vydat do hor, je důležité pečlivé plánování túry: v současné době je ideální vyrazit do oblastí na jihu Alp a spíše do nižších nadmořských výšek, na via ferraty už jen v blízkosti dna údolí. Je také důležité vzít v úvahu rychle se krátící dny a brzkému soumraku přizpůsobit délku túry. Dalším faktorem je expozice výstupu nebo via ferraty: zatímco na jižních svazích může odtátý povrch opět rychle namrznout, ze severu může sníh či námraza držet celý den." To je problém zejména u vícedenních túr a via ferrat. Může být taktické se záludným úsekům vyhnout třeba tím, že pokud je to možné, sestoupíme do údolí a danou část objedeme veřejnou dopravou," říká Gerhard Mössmer. Obecně má smysl si před plánovanou túrou zjistit co nejvíce informací o aktuálních podmínkách, například přes webové kamery, vyhledáním na internetu nebo telefonátem na nejbližší horskou chatu.